Wypożyczalnia samochodów Gdynia - jak wygląda kwestia wpłaty kaucji?

Tym, co w sposób zdecydowany może odstraszać klientów od tego, by wypożyczać auta z wypożyczalni samochodów Gdynia jest fakt, że przed ich wypożyczeniem trzeba wpłacić dość sporą kaucję, zwłaszcza, jeśli wypożyczane są samochody luksusowe. Mniejsze kaucje można zapłacić za starsze modele aut.

Powstaje pytanie - po co kaucja za wypożyczenie samochodu i dlaczego jest ona pobierana tylko od osób prywatnych, a nie od firm? Kaucja to rodzaj zabezpieczenia dla wypożyczalni na wypadek uszkodzenia samochodu przez klienta.

Weźmy pod uwagę taki przypadek - wypożyczalnia samochodów Gdynia wypożycza auto klientowi, który, podczas korzystania z niego ma stłuczkę. Samochód jest lekko uszkodzony, na tyle jednak poważnie, że musi na kilka dni trafić do warsztatu.

Oczywiste jest, że wypożyczalnia samochodów Gdynia traci na tym, bo przez kilka dni samochód nie może być wypożyczany. Wypożyczalni nie może przynosić zysków, co więcej, trzeba wydać pieniądze na jego naprawę.

Gdyby wypożyczalnia nie pobierała od klienta kaucji, ten mógłby uchylać się od płacenia za naprawy bądź też, w skrajnych przypadkach porzucić samochód i już więcej w wypożyczalni się nie pokazać. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, pobierana jest więc kaucja.

Dlaczego w takim razie nie pobiera się jej w przypadku, kiedy klientem jest firma, wypożyczająca samochód bądź samochody dla swoich pracowników? Tu bowiem istnieje większa szansa na ściągnięcie opłat, dzięki temu, że firma chce mieć nieposzlakowaną opinię wśród swoich klientów. Nie pozwoli więc sobie na to, by nie uiszczać opłat, jeśli okaże się, że zapłacić trzeba.

Oczywiście, taka kaucja jest zwrotna - klient, który w żaden sposób nie uszkodzi auta otrzyma całą sumę z powrotem, w chwili, gdy odstawi auto po tym, jak minie termin jego wypożyczania. Warto jednak dokładnie przeczytać umowę i regulamin przed podpisaniem ich, dlatego, że może się okazać, że wypożyczalnia postara się zrobić wszystko, aby całej kaucji nie zwrócić.

Jednym z takich przykładów może być to, że w regulaminie będzie zapisane, że oddawany samochód musi być umyty. Klient, który o tym zapomni zostanie poinformowany, że z jego kaucji odebrana zostanie opłata za oddanie samochodu do myjni.

Jeśli przy tym okaże się, że samochód został zabrudzony także w środku, koszty mogą wzrosnąć. Kolejną opłatą, która może uszczuplić naszą kaucję zwrotną jest fakt, że na przykład samochód nie zostanie zatankowany do pełna. Wypożyczalnia pobiera w takim wypadku opłatę za tankowanie.

Nie trzeba przy tym chyba dodawać, że odliczając określone sumy od kaucji zwrotnej, wypożyczalnia będzie się starała zabrać jak najwięcej, co wiąże się z tym, że zawsze liczyć sobie będzie ceny maksymalne. Klienci muszą więc dobrze wczytywać się w umowę i regulaminy, wychwytując wszystko to, co pisane drobnym drukiem.

Warto zwracać uwagę szczególnie na te opłaty, które z pozoru wydają się błahe. Wielu klientów daje się ponieść ofertom, w których proponuje się, że wypożyczalnia podstawi nam samochód pod wskazany adres. Pracownicy wypożyczalni faktycznie podstawiają samochód pod wskazane miejsce, niestety często za taką możliwość każą sobie słono zapłacić, zwłaszcza jeśli podstawienie samochodu ma się dokonać na przykład na lotnisku.

Cena za parking, na którym stanie samochód to jedna z wielu opłat, które uwzględnią sobie pracownicy wypożyczalni samochodów Gdynia. Warto rozważyć wcześniej, czy wypożyczenie samochodu faktycznie się nam może opłacać. Przy wynajmie auta na jeden tylko dzień nie jest to zbyt opłacalne.