Śrut to podstawowy materiał wypełniający naboje wiatrówek

Wiatrówki krótkie bardzo przypominają prawdziwe pistolety. Realistyczny wygląd (wymiary, waga, umieszczenie magazynka), obsługa (sposób przeładowania) taka jak w pistoletach na ostrą amunicję, naboje na śrut albo dwutlenek węgla - to podstawowe zalety, jakimi charakteryzuje się tego typu broń. Ponadto niektóre krótkie wiatrówki mają zamek, który cofa się podczas wystrzału. To sprawia, że nawet zwykłe strzelanie do puszek jest dużym przeżyciem i zapewnia pozytywne emocje.

Drugim rodzajem wiatrówki jest karabinek (wiatrówka długa). Można nimi strzelać do przedmiotów oddalonych więcej niż 20 metrów. Dłuższa lufa, większa moc, większa precyzja - to podstawowe parametry odróżniające wiatrówkę długą od krótkiej. Długa kolba pozwala na precyzyjne strzelanie także początkującym zawodnikom. Karabinki są dużo cięższe od pistoletów. Nie mieszczą się do standardowego plecaka, więc przenosi się je w odpowiednim pokrowcu.

Dobre warunki do trenowania strzelania długą i krótką wiatrówką zapewnia strzelnica. W niej można również wynająć broń i kupić śrut. Natomiast, jeśli chcemy trenować w innych miejscach i mieć własny sprzęt, musimy odwiedzić sklep z bronią, gdzie dostępna jest broń pneumatyczna (czyli także wiatrówki), innego rodzaju broń sportowa oraz broń myśliwska i na ostre naboje.