Po co wypożyczalnia samochodów Gdynia wprowadza kaucje za wynajem?

Dla wielu klientów pewnym zaskoczeniem był fakt, że w ofercie wypożyczalni samochodów Gdynia pojawiać się zaczęły nie tylko małe, ekonomiczne samochody, lecz także duże auta dostawcze. Wydawać by się mogło, że nie będą się one cieszyć zbyt dużą popularnością, skoro na całym świecie szaleje kryzys, ceny paliwa ciągle idą w górę i generalnie dziś mało kto może sobie pozwolić na to, by jeździć dużymi samochodami o większej pojemności.

Okazało się jednak, że zapotrzebowanie na wynajem samochodów dostawczych z wypożyczalni samochodów Gdynia jest bardzo duże. Auta takie wypożyczają zarówno osoby prywatne, jak i duże firmy.

Warto przy tym wspomnieć, że zasady wypożyczania samochodów z wypożyczalni samochodów Gdynia różnią się w zależności od tego, czy auto chce wypożyczyć osoba prywatna czy firma. Rzecz jasna, bardziej zaostrzone zasady wynajmu dotyczą osób prywatnych, wszystko przez to, że tak naprawdę nie da się przewidzieć, czy klient, który wypożyczy auto tak naprawdę jest osobą uczciwą i bez żadnych zabezpieczeń można mu wynająć samochód.

Ograniczone zaufanie przejawia się w tym, że właściciele wypożyczalni nakładają dość spore sumy kaucji, które trzeba wpłacić, jeśli chce się auto wypożyczyć. Im większa jest wartość auta, tym - oczywiście - wyższa jest też kaucja. Dla przykładu, wyobraźmy sobie, że klient prywatny chce wypożyczyć Fiata Seicento. Auto jest małe, jego wartość nie jest zbyt duża, a cena wynajmu zamyka się na ogół w niecałych 100 złotych na dobę. Kaucja nie może więc wynieść zbyt dużo, gdyż nie opłacało by się to klientowi.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę taki samochód jak na przykład Citroen Berlingo, który jest autem dużym i zdecydowanie lepiej od Seicenta wyposażonym, okaże się, że kaucja sięgać może nawet ponad 1000 złotych. Nie zostanie ona naliczona firmom. Dlaczego?

Aby to zrozumieć, trzeba zwrócić uwagę na to, po co w ogóle wypożyczalnie żądają kaucji. Kaucja ma bowiem charakter zabezpieczenia, jakie ustala sobie wypożyczalnia samochodów Gdynia, na wypadek gdyby klient w jakiś sposób uszkodził auto. Takie rzeczy - wbrew pozorom - zdarzają się naprawdę często.

Wystarczy bowiem stłuczka czy otarcie auta podczas parkowania. Samochód oczywiście trzeba będzie oddać do naprawy. Klient może chcieć uchylić się od płacenia za te naprawy, jeśli jednak wpłaci kaucję, pieniądze zostaną ściągnięte właśnie z tej sumy.

Egzekwowanie pieniędzy od firm jest procedurą znacznie łatwiejszą. Do tego, żadna firma starająca się o utrzymanie dobrej opinii wśród swoich klientów, nie pozwoli sobie na to, by zwlekać z płatnościami za jakiekolwiek uszkodzenia. Wypożyczalnia samochodów może bowiem zgłosić taką niepłacącą firmę do Krajowego Rejestru Dłużników, a wtedy taka firma będzie miała już duże problemy. Nie dość, że może stracić zaufanie klientów, to jeszcze - dodatkowo - może stracić płynność finansową, bo banki mogą nie chcieć udzielać takiej zadłużonej firmie kredytów.

Firmom więc zależy na tym, by regulować wszystkie płatności, nie ma więc mowy o tym, że nie będą płacić wypożyczalniom samochodów na czas za wszelkie świadczone usługi. Klientom indywidualnym trudniej jest udowodnić, że są osobami uczciwymi i, że nie będzie żadnych problemów z płatnościami.

Czasem jednak może się zdarzyć tak, że wypożyczalnia samochodów Gdynia zrezygnuje z pobierania kaucji od klienta, będącego osobą prywatną. Dzieje się to tylko w takich przypadkach, gdy dana osoba jest stałym klientem wypożyczalni i właściciel ma do niej zaufanie. Wówczas kaucja nie obowiązuje takiego klienta.